Yulaf Besin Değeri: Yulaf Kaç Kalori?


Yulaf Besin Değeri: Yulaf Kaç Kalori

Yulaf Nedir? 

İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan yulaf, aynı zamanda en sağlıklı tahıl çeşitlerindendir. Bilimsel adı ise Avena Sativa olarak bilinir. Çok iyi derecede lif ve karbonhidrat kaynağı olduğu da bilinmektedir. 

Yulaf içerisinde zengin lifler bulunur. Bu zengin lifler bağırsakların düzenli çalışması için önemli bir destek sağlar. Ayrıca bu sayede kabızlığı önlediği, bilinir. Yulafı sabah kahvaltısında tüketmek günü uzun süre tok geçirmek adına önem arz eder.

 Bunun yanında enerji veren bir ürün olduğu bilinir. Çiğ olarak tüketileceği zaman yoğurt veya süt kullanılabilir. Ayrıca kuru meyveler ile birlikte tüketimi de sıkça görülür. 

 Yulaf Besin Değeri: Yulaf Kaç Kalori?

 En sağlıklı tahıl çeşitleri arasında yulaf her zaman için önemli bir rol oynar. Bu sağlıklı yapıdan dolayı insanların yulafa karşı ilgileri artmıştır. Dengeli bir besin birleşimine sahip olması yulafa ayrı en özellik katar. Ayrıca gluten içermez. 

Yulafın 100 gr olan porsiyonunda 351 kalori (kcal) bulunur. Bunun yanında yulaf için geçerli olan besin değerleri şöyledir. 100 gr yulaf için:

Protein (g) – 11.35

Kalsiyum (mg) – 72.0

Potasyum (mg) – 468

Lif (g) – 12.24

Toplam yağ (g) – 5.8

Karbonhidrat (g) – 57.25

Sodyum (mg) – 22

 Yulaf, genellikle kahvaltılarda yulaf ezmesi formunda tüketilmektedir. Ayrıca bisküvi, ekmek, kurabiye ve birçok üründe yulafa rastlamak mümkündür. Besin yönünden zengin olması bu yaygın kullanımın olmasına neden olur. 

 Yulafın Yararları Nelerdir? 

 Yulaf her zaman için sahip olduğu yararları ile insanların hayatında yer almaktadır. Özellikle kalp sağlığı için büyük yararları vardır. Ayrıca cilt içinde önemli olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yulafın şu yararları vardır;

– Uzun süreli bir enerji verir. 

– Kötü kolesterole iyi gelir. 

– Kalp krizi ve felç riskini azaltır. 

– Bağışıklık sistemi güçlendirir. 

– Tip 2 Diyabet hastalığında kan şekeri seviyesini düşürerek olumlu etki sağlar. 

– Kabızlığı önler. 

– Sindirim sorunlarına iyi gelir. 

– Cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. 

 Görüldüğü üzere Yulafın birçok önemli yararı vardır. Ayrıca yulafın zayıflamaya yardımcı olup olmadığı sıkça merak edilir. Yulaf direkt olarak zayıflamaya yardımcı olmaz ama uzun süre tokluk hissi verdiği bilinir. Buda zayıflamak isteyenlerin aradığı bir özelliktir.

 Yulafın sağlıklı bir vücut için önemli bir destek olacağı açıktır. Farklı şekillerde tüketime uygun olması da son derece önem arz eder. Böylelikle yulaf sevmeyen kişilerde farklı formlarda bu üründen yararlanabilirler.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*